Częstochowa jest romantycznym miejscem, w którym można jeszcze wiele odkryć – poukrywane w parkach stare monumenty przypominające o dawnej swobodzie wizji artystycznej czy przemyślane budynki, które były projektowane przez architektów podpisanych z imienia i nazwiska. Są również wybryki mieszkańców, które mówią o naszej niezależności i chęci pozostawienia jednostkowego śladu. Do projektu zaprosiłam architekta Kubę Matlingiewicza, z którym kiedyś odkrywałam Częstochowę – Kuba opowie wam o wybranych przeze mnie miejscach, zwracając uwagę na aspekty architektoniczne i historyczne. Dając ponieść się melancholii i miłości do miasta, w którym się urodziłam, stylistka plakatów jest inspirowana etykietami zapałek, które były kiedyś tworzone dla Częstochowskich Zakładów Zapałczanych.
Joanna Ambroz
Joanna Ambroz 
artystka wizualna, projektantka plakatów, książek, ilustracji oraz autorka publikacji „Cięcie – włosy ludu polskiego". Absolwentka Częstochowskiego Plastyka. Studia I i II stopnia ukończyła z oceną celującą i wyróżnieniem w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach na kierunku Projektowanie Graficzne. Doktoryzuje się na macierzystej uczelni, pomagając w pracowni Grafiki Książki. Ambroz inspirują sytuacje bez wyjścia, sygnały i symbole oraz seksualność. Jej prace znajdują się w prywatnych kolekcjach m.in. W USA, Wielkiej Brytanii, we Włoszech oraz w zbiorach Muzeum Plakatu w Wilanowie. Projektuje dla kultury, współpracowała m.in. z Polskim Radiem Czwórka, Non/fiction oraz Wydawnictwem Bosz.
Kuba Matlingiewicz
architekt, miłośnik Częstochowy, absolwent II Liceum Ogólnokształcącego im. Romualda Traugutta oraz Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Swoją pracę magisterską poświęcił wizji przyszłości okolic ulic Krakowskiej i Ogrodowej na częstochowskim Starym Mieście. Jest współzałożycielem Stowarzyszenia „Grupa Elanex”. Razem z nim promuje dziedzictwo poprzemysłowe, a także lobbuje za rewitalizacją oraz podniesieniem jakości przestrzeni publicznej Częstochowy. Współpracował z pracowniami architektonicznymi Grupa Verso, 3XA oraz Atelier Tektura, a także z częstochowskim oddziałem Gazety Wyborczej. Interesuje się współczesną urbanistyką, zrównoważonym transportem i mobilnością miejską, oraz rewitalizacją zdegradowanych obszarów miejskich.
Back to Top