Wjeżdżających do centrum od północy wita biurowiec z dużym cyfrowym zegarem na dachu. Częstochowianie nazywają go „Energetykiem”. Stojący przy skrzyżowaniu alej Armii Krajowej i Jana Pawła II budynek został wzniesiony w 1965 r. wg. projektu arch. Jacka Preisa jako Biuro Usług Technicznych. Przez lata był siedzibą Zakładu Energetycznego, a obecnie mieści częstochowski oddział spółki energetycznej Tauron Dystrybucja S.A.
Budynek składa się z trzech brył. Główną jego część stanowią dwa rozsunięte, pięciokondygnacyjne skrzydła spięte przeszkloną klatką schodową. Wschodnie skrzydło, zlokalizowane od strony al. Armii Krajowej wsparte jest na sześciu kolumnach w kształcie litery „V”. W powstałym w ten sposób podcieniu zlokalizowana jest strefa wejściowa, ozdobiona mozaiką autorstwa Stanisława Łyszczarza. Ścianę szczytową powyżej podcienia dekoruje charakterystyczny wzór geometryczny, przywołujący na myśl twórczość holenderskiego malarza Pieta Mondriana. Oryginalna kompozycja zaprojektowana przez arch. Henryka Kmiecia znikła niestety pod ociepleniem budynku. Obecna grafika nie zachowała pierwotnej kolorystyki, a także zróżnicowanej faktury tynku oraz elementów ceramicznych. Pozostałe elewacje stanowią poziome pasy okienne, wyraźnie akcentujące poszczególne kondygnacje. Te również znacznie różnią się od oryginalnego projektu – zmieniono proporcje okien oraz ich podziały. Trzecią bryłą składającą się na obiekt jest parterowe skrzydło południowe, mieszczące sale konferencyjną.
Pomimo utraty wielu detali podczas ostatniej modernizacji, „Energetyk” nadal wart jest uwagi. Zachował on swoją ciekawą kompozycję urbanistyczną i bardzo dobrze wpisuje się w narożnik dużego, ruchliwego skrzyżowania. Jest punktem orientacyjnym tej części miasta, a także wpisał się w świadomość częstochowian.
arch. Kuba Matlingiewicz